#ideemärkmed: Moonika Luhamaa

Nimi: Moonika Luhamaa
Vanus: 31
Millega tegeleb: kolme lapse ema, talupidaja Mulgimaal, hobikunstnik

kuidas sul tuli idee esitada endale väljakutse maalida iga päev midagi uut?

Mulle tundus mingi hetk, et ma vajan järjepidevust kunsti vallas, et näha reaalset arengut, ja et minu kunstitase ei jääks päris samaks, mis see on olnud pikki aastaid lihtsalt aeg-ajalt joonistades. Üpris pea tekkis juba nii palju ideid, mida maalida, et ainuüksi sellepärast olen pintsli pea iga päev kätte võtnud.

kust sa inspiratsiooni ja uusi mõtteid kogud?

Need tulevad igalt poolt, kuid põhiline inspiratsiooniallikas on loodus. 

milliseid tegevusi tehes ja kus sul tavaliselt head ideed tekivad?

Kõige paremad ideed sünnivad tavaliselt täiesti ootamatult, näiteks nõusid pestes, aiatöid tehes või hoopis vahetult enne uinumist, kui ma tegelikult teadlikult maalimisele ei mõtlegi. Olen nii mitmeidki kordi õhtul voodist välja tulnud, et idee kähku kirja panna või üles visandada.

kas su parimad ideed on tekkinud sinu enda jaoks kuidagi ootamatult või küpsenud pikka aega peas?

Pigem ootamatult, aga on ka neid ideid, mis ootavad oma sobivat aega mitu kuud, sest varem lihtsalt ei tundu aeg õige olevat. Mul on näiteks üks pildiidee olnud mõtetes juba talvest saati, kuid tunnen alles nüüd, et võiks selle lähiajal teoks teha. 

kas ja kuidas sa tavaliselt oma ideid üles märgid?

Tavaliselt mõtlen ma eelmisel päeval välja, mida järgmise päeva hommikul maalin. Neid ideid ma kirja ei pane, vaid jätan lihtsalt meelde. Kuid kui tekivad ideed, mida tahaks kunagi (lähi)tulevikus maalida, siis need panen üldiselt telefonimärkmikusse kirja. Kui telefoni läheduses pole, siis olen ideed ka kiirelt üles visandanud.

kas su mõte töötab paremini hommikul või õhtul?

Ma olen igatepidi hommikuinimene, ka maalida eelistan ma seepärast hommikuti. 

kas sind tõukab tegudele pigem päikeseline või sombune ilm?

Energiat ja tegutsemistahet on mul kahtlemata rohkem päikeselise ilmaga, samas näiteks ajakulukamaid maale meeldib mulle teha sombuse ilmaga. Päikselise ilmaga tahaks pigem ruttu valmis saada, et siis õue toimetama minna!


#ideemärkmete eesmärk on panna vastajaid ja ka lugejaid mõtlema küsimustele, miks me midagi teeme ja millised keskkonnad soosivad loomingulisust ja headele ideedele tulekut. Küsimused jätavad vastamiseks laia ruumi ja ka vastus “ei tea” on täiesti okei, sest vahel me lihtsalt ei teagi, kuidas meil mõni mõte tekib või kuidas panna sõnadesse mingit seletamatut sisemist sundi.

Share your thoughts