LOOVGRAAFI MÕTISKLUSED

Vahel tuleb mõni mõte

Kuidas hoida loomisrõõmu?

Galerii Positiiv kuraator, galerist ja fotoajakirja Positiiv peatoimetaja Kristel Schwede mõtiskleb ajakirja sügisnumbris selle üle, kuidas hoida loomisrõõmu, mis näikse kõigis lastes olevat, ent täiskasvanuna kipub kuhugi kaduma. Ühtlasi ilmusid ajakirjas valitud pildid Loovgraafi virtuaalnäituselt “Koht, kus ma loon”.

Kas sul on oma kuulaja?

Kuulamine viib mõistmiseni ja mõistmine paremate lahendusteni 🌾 Kas sul on oma kuulaja või oled sa ise see kuulaja?

“Tal on nagunii kiire”

Et siin ilmas hästi toimida, on vaja häid suhteid. Millegipärast kogen ise ja kuulen aina enam, kuidas suhteid on raske hoida. Nähakse üha harvem, tuntakse end aina rohkem üksi lastega ja muudes tegemistes.

Kui alguses on vaid tühi valge lõuend, tühjad peod, tühi leht

Loomine on ilus tegevus – kuidas ühel hetkel ei ole midagi ja teisel hetkel on tekkinud juba midagi käega katsutavat või silmaga nähtavat. Ja mis kõige toredam, loovus on nakkav! Lakkamatuid inspiratsioonilaineid!

Liiga palju ideid, liiga vähe aega

Vahel võib tuska tekitada ka ideede rohkus, mitte ideede puudus. Nii nagu liiga palju valikuid ei tarvitse hea olla. Peas on korraga palju ideid, aga aega nende teostamiseks justkui ei ole.

Kui hinges on rõõm

Mida iganes rõõm kellegi jaoks tähendab. On see siis võimalus olla elus ja terve, uudishimulik ja elevil, võimalus luua enda elu, aidata teisi, pidev eesmärkide saavutamine või hoopis midagi muud.

Kui ilus on empaatia

Näidates sügavat empaatiat teiste inimeste vastu, asendub nende kaitseenergia positiivse energiaga, ja nii saame olla loovamad probleemide lahendamisel (Stephen R. Covey (1932-2012), Ameerika juhtimiskonsultant ja raamatu “Väga efektiivse inimese 7 harjumust” autor).

Kuidas oma tegevusele (uut) hoogu sisse puhuda

Ükskõik, millega me parajasti ka ei tegele või tegeleda tahaks, ikka võib ette tulla perioode, mil hoog raugeb. Võime siis isegi eemalduda ja istutada endale pähe mõtteid, mis hakkavad meid tagasi hoidma, eriti, mis puudutab ideid ja millegi arendamist. Kuid lõpuks on need vaid mõtted meie peas ja ainult meie võimuses on, kuidas me nendega tegeleme.

Kui me ihkame oma ellu muutust, siis märkame ja otsime rohkem

Maailmas on kaunikesti palju positiivseid enesesisendusi ja mõtteteri, mis võivad olla kellelegi abiks või meeldetuletuseks, kuid mis võivad olla ka lihtsalt mingid sõnad ja laused paljude seas, kellegi järjekordne õpetus, kuidas tuleb oma elu elada, veel üks klišee.

Oma asja leidmisest

Miks me võiksime leida selle miski(d), millest hoolime nii palju, et tahame ka pärast tagasilööke edasi minna? Usun, et oleme nii ise rahulolevamad, aga ühtlasi lisame sellega väärtust ka teiste inimeste ellu.

Loovus vajab aega

Nii nagu me ei saa taime kasvu tagant sundida, vajab ka loovus aega. 

Üks aste korraga

Enamasti võtavad head asjad aega, ent kärsitus on lihtne tekkima. Kui tuleme mõnele heale ideele või jõuame arusaamale, mida oma elus muuta, siis võime tahta kõike ja KOHE ja kiiresti. Aga samal ajal tahame ka, et täidaksime oma eesmärke ja viiksime ideid ellu võimalikult hästi. 

Kuidas arendada loovust

Edu Akadeemia korraldatud ülipopulaarsel veebiseminaril “Kuidas kasutada oma aju loovuse algoritme?” rääkis psühholoog ja ajuteadlane Jaan Aru, et meie kõikide ajus on algoritmid, mis võimaldavad meil olla innovatiivsed. Samuti jagas ta kasulikke nippe, kuidas loovust arendada.

Liikugem edasi omas tempos, mitte kellegi teise omas

Vahel võib to-do listi ainus ülesanne olla puhkamine. Ja see ei tähenda, et me ei oleks tublid või produktiivsed. Vastupidi, puhkamine ja aja mahavõtmine on olulised, et saaksime olla enda vastu lahkemad ja seega produktiivsemad.

Noppeid raamatust “Loovus. Inimaju uuenduste ajastul”

Enamasti keskendub loovuse loomuse uurimine sellele, kuidas uusi ideid ja tooteid luuakse, hoopis vähem räägitakse aga sellest, kuidas ühiskond uuendusi vastu võtab.

Kuidas vähendada sotsiaalmeedia negatiivset mõju

Loovgraafi hiljutises küsitluses pea sajast vastanust 90 protsenti tõdes, et sotsiaalmeedia on nende loovust pärssinud. Loovgraaf pani Peaasi.ee abiga kokku mõned soovitused, kuidas sotsiaalmeediast võita, mitte seal (iseennast) kaotada. Et seal tegutsemine ei pärsiks loovust, rööviks liialt aega ega paneks ennast halvasti tundma.

Kujutlusvõime tähtsusest

Kunstnik Erik Johansson on öelnud, et kõik lapsed on loovad, neis on mängulisust ja soovi avastada, nende maailmas on kõik võimalik. Suureks saades arendame oma oskusi – loeme, kirjutame, arvutame, treenime lihaseid, kohaneme täiskasvanueluga –, kuid mis sageli unarusse jääb, on kujutlusvõime, mis on ka nagu lihas ja tahab treenimist. See vajab aega ja ruumi, et kasvada ja areneda.

Mida teha, kui koged loomingulist madalseisu

Kui mõte ei liigu, häid ideid ja lahendusi on kuidagi raske leida või peas valitsevad kahtlused oma tegemiste ja loomingu suhtes, aitab ehk mõni neist mõtetest indu tagasi saada. Mõnusaid mõttepause ja siis tegudele!

Tagasiside andmine on üks suuremaid kingitusi, mida kellelegi teha saab

Tänases kiires ja mürarohkes maailmas on üks suuremaid komplimente ja kingitusi, kui keegi päriselt võtab selle aja, et süveneda ja anda tagasisidet. Mõni hea sõna ja tunnustus või väärt nõu võib heliseda kõrvus päevi ning meenuda veel aastaid hiljem.

Loovgraafi aasta võtab kokku fotokollaaž

40 intervjuud, kümmekond veebinäitust, lisaks mitmed mõttesähvid ning kaasautorite mõtted ja mõtisklused. Kevadel esimesi intervjuusid tehes ei arvanud ma, et võiksin aasta lõpus nii vahvat kollaaži jagada.

Kas loovuse klots on alles? | Jaan Aru

“Mäng ideedega on see, mis teeb meid inimesteks,” ütleb Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi vanemteadur Jaan Aru TEDxTallinnSalon ettekandes.

Mõtisklus: kui palju ägedaid ideid ja unistusi on jäänud teostamata, sest endas kaheldakse

Kardetakse mingit müstilist koletist nimega Teiste Arvamus või Ebaõnnestumine. Aga mis on siis kõige hullem, mis juhtuda saab? Taas ühe kogemuse võrra rikkamaks saada?

Mida me näeme pilvedes?

Andsin erinevate elualade inimestele ette kolm pilti pilvedest ja palusin neil allkirjad mõelda. Tundub, et kujutlusvõime ja loovus said tõesti valla päästetud, sest tulemused tulid väga erinevad.

Kuidas valmivad Loovgraafi lood?

Minult on ikka küsitud, kuidas ja millal ma neid intervjuusid teen, kui käia väga kuskil ei saa, kodus on pooleaastane beebi ja kihlatu on tihtipeale ära. Mõtlesin siis, et avan pisut tausta, kuidas ma lugusid kirjutan ja kust mina ideid saan.

Kuhu me oma ideid üles märgime?

Paljudel meist käib päeva jooksul peast läbi lugematul hulgal mõtteid ja ideid, millest suurem osa muidugi reaalsuseks ei saa, ent igaks juhuks oleks hea nii mõnigi neist üles märkida. Mooduseid selleks on tänapäeval palju. Uurisin erinevate elualade inimestelt, kuhu ja kas üldse nad oma ideed üles märgivad.

Mida teha, kui mõte kinni jookseb?

Elus tuleb ikka ette olukordi, kus mõte kinni jookseb, olgu see siis koduses majapidamises, tööl või näiteks esinemisel. Küsisin erinevate elualade inimestelt, mida nad teevad, kui neil mõte kinni jookseb. 

Kokku saada ei tohi, aga ega sellepärast veel lapse sünnipäev pidamata jää!

Osalesin eile sünnipäeval, kus oli mitukümmend külalist. Kuidas see võimalik on, imestate? See ei olnudki päris tavaline sünnipäev, vaid e-sünnipäev. Minu esimene selline kogemus.

Ühendades kingid ja hobid

Jõuluaeg oli minu jaoks pikka aega stressitekitav, sest nii kui detsembri teine pool saabus, tuli hakata jälle mingisuguseid asju kokku ostma. Mõni aasta tagasi leidsin enda jaoks aga sobiva lahenduse: ühendasin jõulukingid ja oma hobid.