Põlvamaal koduköögi avanud Lisa Marie Haabmets: vahel saan mõne idee unenäost

Autor: Maris Mägi

“Kuidas sina ideedele tuled? [—]
“Ideedega on nii, et neid leian igalt poolt, internetist, ajakirjadest, telesaadetest. Proovin igat asja teha ikka omamoodi. Ei taha teisi täpipealt kopeerida. Vahel näen mõnda head ideed isegi unes.”

Põlvamaal väikeses Eoste külas elav kahe lapse ema Lisa Marie Haabmets (24) avas selle aasta alguses koduköögi, mis on juba hea hoo sisse saanud. Küpsetanud on ta ema eeskujul lapsest saati ning tema kaugem unistus on avada kohvik ja anda välja kokaraamat.

Koduköögi ehitas valmis Lisa Marie kuldsete kätega abikaasa Meelis, kes on oma vanematekodu vanast talumajast loonud väga hubase kodu. Elurõõmu hoiavad seal majas lapsed – nelja-aastane Oliver, aasta ja viiekuune Hanna-Maria ning kaks kuldset retriiverit Simba ja Vinku. Lisa Mariel on kaks vanemat ja üks noorem õde ning kuus aastat elukogemust Soomes, kus tema emal oli vägagi edukas tordiäri.

Lisa Marie oma laste Oliveri ja Hanna-Mariaga

Rõõmustan, kui näen enda lapsi koos mängimas.
Kurvastan, kui asjad ei lähe nii nagu planeeritud.
Ärritun, kui ei jõua kõike õigel ajal valmis.

***

Kuidas kõik alguse sai? Sinu esimesed kokkupuuted küpsetamisega?

Tegelikult olen ma küpsetanud lapsest saati. See on ilmselgelt ema geenidega kaasa tulnud, tal oli Soomes ju oma tordiärigi, mis on mulle alati eeskujuks olnud. Küpsetamine on üks nendest asjadest, mida ma hästi oskan just tänu emale, kes oli samal ajal nii õpetaja kui ka võimaluste looja ja pakkuja – esimesed iseseisvad katsetused said alati tunnustust ja toetust. Olin vist üheksa- või kümneaastane, kui ma üksi kodus olles segasin kausis suvalisi kuivaineid kokku, lisasin veel piima, muna ja küpsetasin muffinivormides. Just nii sündis minu esimene päris oma retsept, mida mul nüüd kahjuks enam alles ei ole. Teine äge mälestus on see, kui sõbranna tahtis õunakooki teha ja mina luiskasin, et mul on maailma parim retsept. Tegelikult mõtlesin retsepti sealsamas kohapeal välja.

Kuidas sina ideedele tuled? Kas sa ammutad inspiratsiooni näiteks veebis või ajakirjanduses nähtust?

Ideedega on nii, et neid leian igalt poolt, internetist, ajakirjadest, telesaadetest. Proovin igat asja teha ikka omamoodi. Ei taha teisi täpipealt kopeerida. Vahel näen mõnda head ideed isegi unes.

Küpsetamist on võimalik õppida ainult harjutamise teel. Kas oled seda kusagil koolis või kursustel õppinud?

Olen käinud paaril koolitusel, aga muidu katsetan kõike ise kodus. Olen alati olnud selline, et kui miski tundub huvitav ja põnev, siis pusin ise kodus, kuni selgeks saan.

Lisa Marie küpsetised

Mis on see küpsetis, mida sa oled tahtnud teha, aga pole tänaseni veel ära õppinud?

Vot see on raske küsimus. Nii palju erinevaid küpsetisi on, mida tahaksin proovida teha, aga ööpäevas on lihtsalt liiga vähe tunde. Kindlasti tahaks oma oskusi täiendada lehttaignaga töötamisel ehk osata ise algusest peale lehttainast teha.

Kas sulle meeldib küpsetada teada-tuntud küpsetisi või pigem iga kord luua midagi uut ja üllatavat?

Nii ja naa. Mulle meeldib katsetada, aga samas tunnen ennast kõige paremini, kui küpsetan midagi, mida olen juba lugematuid kordi teinud. Nii tean, et midagi ei saa untsu minna.

Lapsed on muidugi Lisa Mariel tihti köögis abis, just nagu Lisa Marie oli väiksena emale tubli abiline

Kui loov sa küpsetamisprotsessis oled? Kui retseptis vajaminevat toorainet parajasti käepärast pole, kas sa siis loobud või otsid olemasolevast alternatiivvariandi ja teed ikka, omamoodi?

Ma arvan, et olen pigem selline, kes leiab alati mingi lahenduse. Tihti leiangi ennast guugeldamast, mida millega asendada sobib või siis proovin ise kappides leiduvast sobiva lahenduse leida.

Mis on sinu unistuste küpsetis? Püüdled sa kõige kõrgema pulmatordi või kõige pikema lauasaia poole?

Minu unistuste küpsetis on see, mille ka kõige suurem pirtsutaja ära sööb, mõmiseb ja kiidab.

Kas ja kuidas mõtled kaasa tervislikkuse teemal? Kas sinu küpsetisi saavad nautida ka veganid? Gluteenitalumatusega inimesed? Kas ja millega asendad valget suhkrut?

Kindlasti on tulevikus plaan hakata pakkuma ka n-ö tervislikumaid torte ja kooke. Juba praegu mõtlen, kas ja mida oleks võimalik veganitele pakkuda. Sel aastal tegin esimest korda veganvastlakukleid ja täitsa imestama pani, kui sarnane see on ehtsa kukliga. Suur soov oleks pakkuda ka midagi gluteenitalumatusega inimestele, sest seda esineb paraku järjest rohkematel inimestel ja meie kandis siin väga selliseid tooteid ei pakuta. Valget suhkrut olen asendanud näiteks mee, kookospalmisuhkru ja steviaga. Just hiljuti tegin tordi, milles kasutasin magusainena ainult suhkruasendajat.

Unistama peab suurelt. Kui saladus pole, siis kuhu sa oma hobiga välja tahad jõuda?

Küpsetamine on alati olnud osa minust ja terve elu on minu suur unistus olnud avada oma kohvik ja välja anda kokaraamat. Hetkel tunnen, et piisab täiesti sellest pisikesest koduköögist. Võib-olla, kui lapsed on suuremad, siis võiks asja suuremalt ette võtta, aga hetkel on nii ka hea.


Kes teab, et üks magus amps võib päästa päeva, siis leiab Lisa Marie Facebookist “Lisa Marie Köögis” või Instagramist @lisamarieinthekitchen.

Share your thoughts