Eesti saunakultuuri edendajad: tahame, et Eesti saunad oleks sama kuulsad kui Skype

Ettevõtlikud elukaaslased Anni Oviir (30) ja Adam Rang (33) jõudsid ühes spordiklubi saunas istudes arusaamale, et eestlased on oma saunakultuurist kõnelemisel liiga tagasihoidlikud. Ei läinud kaua, kui nad lõid ettevõtte, mis pühendub Eesti saunatraditsioonide tutvustamisele ja saunariigi kuvandi loomisele.

Anni ja Adam

***

Adam, olete Anniga südameasjaks võtnud Eesti saunakultuuri tutvustamise kogu maailmale. Kas te ise naudite nii väga saunaskäimist või miks te just saunadesse kogu oma energia panete?

Nii nagu paljudel eestlastel, mängib ka Anni elus saun olulist rolli. Mina ise olen Suurbritannias sündinud väliseestlane ja avastasin saunaskäimise rõõmu alles pärast seda, kui olin Anniga kohtunud ja Eestisse kolinud. Eesti saunakultuur on väga põnev. Eesti saunade disain ja funktsioon on aja jooksul palju muutunud ning see on äge lugu, mida külalistele rääkida.

Enne saunaärisse sukeldumist tegelesid hoopis e-residentsuse programmi arendamisega. Üsna erinevad teemad, samas mõlemad annavad võimaluse tutvustada maailmale Eesti kultuuri.

Kuna mu pere põgenes nõukogude okupatsiooni ajal läände, mõtleme alati viise, kuidas saaks Eestit maailmale tutvustada. See, et Eesti püsiks muu maailmaga ühenduses, oli oluline Eesti taasiseseisvumise ajal ja on oluline ka nüüd. Seetõttu tegelesin enne e-residentsuse programmiga ja nüüd saunakultuuri tutvustamisega.

Kas te mäletate, kus te parajasti olite ja mida tegite, kui teil see idee sündis, et hakkaks õige Eesti saunalugu maailmale rääkima?

Olime saunas muidugi! Külastasime üht kohalikku sauna ja märkasime uksel silte nii eesti kui ka inglise keeles. Eesti keeles sai lugeda detailset ülevaadet sellest, millise saunaga tegu on, kuid inglise keeles oli kirjas vaid kaks sõna: soome saun. On väga levinud, et eestlased räägivad rahvusvahelistele külalistele oma saunast kui soome saunast, ehkki tegu on täiesti tavalise eesti saunaga. Arutasime Anniga, miks ikkagi nii on ja leidsime, et eestlased on lihtsalt väga tagasihoidlikud, pidades soome sauna eesti saunast tugevamaks rahvusvaheliseks brändiks. Eestlastel võiks tegelikult rohkem enesekindlust olla, et kõnelda maailmale Eesti oma rikkast saunakultuurist. Nii otsustasimegi teha ettevõtte, mis on pühendunud Eesti saunakultuuri tutvustamisele.

Kriisi järel aitame Eesti majandusel taastuda läbi saunaturismi edendamise. See saab olema raske aeg, aga raske aeg on see meile kõigile.

Vaatamata sellele, et saun on tervisele igati hea, ei saa te saunateenust siiski praegu pakkuda. Kuidas te toime tulete?

Globaalne pandeemia on meie plaane muidugi palju mõjutanud, aga eks elus juhtub vahel nii. Peame lihtsalt kohanema nii hästi, kui oskame. Samas on nüüd pärast eriolukorra kehtestamist suurenenud huvi saunakeriste vastu, mida me enne kriisi eksportima hakkasime. Tundub, et paljud inimesed mõtlevad praegu kodu renoveerimisele.

Millised kerised need on ja kuhu te neid peamiselt ekspordite?

Investeerisime Tartu ettevõttesse HUUM, mis teeb disainkeriseid. Paljud modernsed kerised on tegelikult väga koledad, sellise väga tööstusliku välimusega – liiga palju metalli ja vähe kive. HUUM paneb rõhku just kividele ning kerised ei näe seetõttu mitte ainult head välja, vaid võimaldavad sauna pikalt kuumana hoida ja mõnusamat leili pakkuda. Keriseid saab praegu turvaliselt toota ja toodangut suhteliselt sujuvalt üle piiri tarnida. Oleme neid peamiselt Suurbritanniasse eksportinud, kuid nüüd juba igale poole mujale ka.

Ent kuidas tundub, kas pärast kriisi saate ikka oma saunateenust edasi pakkuda?

Eestil läheb saunade ekspordiga endiselt hästi ja me jätkame selle toetamist kriisi ajal ja pärast seda. Kriisi järel aitame Eesti majandusel taastuda läbi saunaturismi edendamise. See saab olema raske aeg, aga raske aeg on see meile kõigile.

Tahtsite Tallinnas avada uue pop-up sauna, milleks valisite ZiL-131 Nõukogude armee kaubiku, mis peale Nõukogude Liidu lagunemist siia maha jäeti. Kogusite selleks Hooandjas raha, kuid olite sunnitud nüüd projekti katkestama.

Kriisi arenedes sai paraku selgeks, et meil ei läheks sellega praegu hästi ja me ei suuda ka toetajatele lubatud auhindu tagada. Oleme oma toetajatele aga väga tänulikud ja tahame tulevikus neid kindlasti tänada. Tõime praegu ZiL-i koju, et seal renoveerimine lõpule viia. Naabrid olid küll pisut üllatunud nähes kaubikut meie väikses aias ja veelgi rohkem üllatunud, kui masina korstnast suitsu tuli! Peale kriisi tahame selle siiski võimalikult kiiresti avada.

Olete juba päris mitu sauna avanud, alustanud keriste ekspordiga ning isegi oma õlle ja särgid disaininud. Mis teil veel tulevikus plaanis on? Millest seoses oma ettevõtmisega unistate?

Eesti on maailmas kuulsust kogunud oma digitaalsete teenuste, e-residentsuse ja ägedate startup’idega, nagu Skype ja TransferWise. Tahame, et Eesti oleks kuulus ka oma saunade poolest. See suurendaks eksporti ja edendaks turismi, mis aitaks siin ka uusi töökohti luua. Eesti saunaettevõtted töötavad kõik ühe eesmärgi nimel – tutvustada maailmale meie saunakultuuri. Sellist ühtehoidmist on näha iga-aastasel Euroopa Saunamaratonil Otepääl, kus koos püütakse külalisi ligi tõmmata ja ülemaailmset meediakajastust saada. Isiklikult tahame tagada endale mõistliku sissetuleku, ent samal ajal mitte lõputult kasvada. Meile peab jääma see aeg, et saaksime ise ka saunaskäimist nautida.

Teil on veel üks ambitsioonikas eesmärk – et eesti keelne sõna „leil“ saaks inglise keelde.

Saunad koguvad mujal maailmas aina enam populaarsust. Näiteks on Suurbritannias paljud kuulsused viimasel ajal oma saunadega uhkeldanud. Ka David Beckham ostis ju oma sauna Eestist. Meie suurimaks edulooks on olnud seni ühele Inglismaa kõrgliiga klubile kerise müümine. Saun ehitati treeningväljaku juurde, et mängijad saaks peale trenni lõõgastuda. Me ei tohi selle klubi nime avaldada, aga loodetavasti varsti saab uudistest lugeda. Kõige selle tõttu on aga üks meie eesmärk veel viia sõna „leil“ esimese eesti sõnana inglise keelde, sest inglise keeles selline sõna puudub. Oleme teinud särke ja pusasid meie sloganiga „Make leil not war“ ja lihtsalt sõnaga “Leil” koos selle tähendusega inglise keeles, et selle sõna tähendust levitada.


Anni Oviir ja Adam Rang asutasid ettevõtte Estonian Saunas 2018. aastal. Praeguseks on nad avanud Eestis toodetud esimese WiFi kaudu juhitava sauna, mis on rentimiseks külalistele ja kasutamiseks ajakirjanikele, kes soovivad õppida Eesti moodsa tehnoloogia kasutamist. Lisaks on nad oma koduhoovis avanud suitsusauna. Oma e-poodides müüvad nad Eesti ettevõtte HUUM keriseid. Kriisi järel kavatsevad nad avada Eesti esimese pop-up sauna.

Share your thoughts