AW stuffi sõnasepp Janno Pikkat: kõige paremad mõtted tulevad duši all ja magades

Koomiksisarja AW stuffi looja, eestvedaja ja tekstide kirjutaja Janno Pikkat (33) tunnistab, et kui bussis on ainult üks vaba koht ja see on tema kõrval, siis enne seistakse kas või pool tundi püsti kui sinna istutakse. Olukord elust enesest, mis sai ka pisut teisel moel koomiksisse pandud. Just sellistest elulistest olukordadest tuntud kommiksisari kõnelebki ja sellepärast see nii popp ongi. Janno Pikkat kirjutab, Maari Soekov joonistab.

***

Janno, ütle nüüd ausalt, millisel koomiksil on sind ennast kujutatud?

4., 12., 71., 103., 58., 8., 9. ja 510.

Ava veel pisut tausta. Näiteks see koomiks, kus Karolina unfollow’is Janetit ja Janet on seetõttu megakatki… Kas sa kuulsid seda jutuajamist kuskilt pealt või kust see tuli?

Kunagi kuulasin pealt, võimendasin või surusin tekstid teise konteksti, aga nüüd tekivad need meeltesegaduses. Mul on sõpru, kes teavad Instagramist kõike.

Aga see pilt, kus naine diivanil kurdab, et keegi ta kõrvale ei istu…

See on mu elus tavaline, et ma istun bussis ja ainus vaba koht on mu kõrval. Inimesed sisenevad bussi, hindavad pilguga olukorda ja jäävad siis pooleks tunniks seisma. Kui mõni alla annab, sest jalad enam ei kanna, istub ta mu kõrvale ja kui siis vabaneb mõni koht mujal, istub ta kohe sinna mujale.

Kirjelda pisut, kuidas teil koostöö Maariga käib? Sul tuleb mõte ja siis helistad kohe Maarile ja tema joonistab pildi juurde või kuidas?

Mul tuleb mõte ja siis ma helistan kohe Maarile, et viis minutit tagasi oleks olnud vaja. Kirjutan teksti ja pildikirjelduse, saadan need Maarile ja siis Maari lajatab tekstile labakäega lagipähe, ja kõigil on lõbus.

Üritan luua kombinatsioone, mille kohta ma vähemalt ei tea, et need juba olemas on.

On sul vahel nii ka, et kohe mitte midagi uut ja põnevat ei tule pähe?

Üritan luua kombinatsioone, mille kohta ma vähemalt ei tea, et need juba olemas on.

Aga kui ükski kombinatsioon ka parajasti ei tule pähe, siis kus sa mõtteid kogud? Sotsiaalmeedias on ju ka pinge peal, et kogu aeg tuleb midagi üles panna…

Kõige paremad mõtted tulevad duši all ja magades. Osa koomikseid on lihtsalt unenäod. Igal reedel viimased nelikümmend üheksa kuud olen Facebooki uue koomiksi pannud. See on pinge, mida ma veel talun.


Sa lood kogu aeg ja pidevalt. Kas sa vahel kahtled ka endas?

Ma üritan luua piisavalt kiiresti ja mõtlematult, et ma ei jõuaks veel kahtlema hakata.

Kas sa kartsid põruda, kui AW stuffiga välja tulite?

Kui me AW stuffiga välja tulime, siis me ei kartnud mitte midagi, sest keegi ei oodanud midagi. Nüüd on mingisugune standard loodud ja olen saanud mõned korrad nelja aasta jooksul hatemaili (vihakiri – toim), millest sain aru nii, et me peame looma seda, mis jälgijale meeldib. Miks inimene loob?

See on pilt, millest kõik 2016. aasta märtsis alguse sai. Janno ja Liisa kandideerisid rahvusvahelisele T-särgi konkurssile, kuid hävisid. Seejärel mõtlesid nad, et suva, jätkavad ikka. Panid oma T-särgi idee Hooandjasse, said veidi raha, ja tegid Facebooki konto. Nüüd, neli aastat hiljem on neil lisaks särkidele ka pusad ja kotid ja kõiksugu (AW) stuffi.

Kas AW stuffi koomiksid jäävad igavesti mustvalgeks?

Klassikalise ajalehekoomiksi koloraaž meeldib meile kõige rohkem. Vahel oleme mõned üksikud värvid ka lisanud, aga jah, arvan, et nii jääb.


AW stuff koomiksisari sai loodud 2016. aastal. Jannol oli parajasti üks raamatuprojekt käsil ja ta otsis illustraatorit. Ta sai kokku kunstnik ja illustraator Liisa Kruusmägiga ja kuidagi juhtus nii, et nad hakkasid hoopis koomikseid tegema. 2019. aasta sügisest töötab Janno koos kunstnik Maari Soekoviga. AW stuffi koomiksitest leiab võimalikke elulisi olukordi. Koomiksid on pandud särkidele, pusadele, kottidele, postkaartidele. Neid võib leida veel näiteks baaridest-pubidest ja Eesti Ekspressi kultuurilisa Areeni rubriigist „Nädala olukord“.


Kui sul on AW loomingulisele tandemile, Jannole ja/või Maarile nende loominguga seoses küsimus, esita see kommentaaridesse või saada info@loovgraaf.com. Küsimusi saab esitada nädal aega ehk kuni 21. aprillini. Seejärel võtavad Janno ja Maari aega vastamiseks ning vastuseid saab lugeda siitsamast Loovgraafi artiklist.

Share your thoughts